Baskřídlovka

Baskřídlovka je jedním ze žesťových dechových nástrojů. Svou tónovou polohou a způsobem hry je nejvíce příbuzná trombonu. Nátrubek má také stejnou velikost jako na trombon, proto můžeme vidět, že spousta trombonistů ovládá zároveň i hru na baskřídlovku. Tón vzniká, stejně jako u trombonu, rozechvěním rtů přiložených k nátrubku, podpořeným správným výdechem. I výška tónu se mění za pomocí tlaku rtů na nátrubek. Rozdíl je však v tom, že baskřídlovka nemá snižec, ale 3 nebo 4 klapky (podobně jako u trubky). Za pomoci mačkání kombinací těchto klapek dosáhne hráč správné výšky tónu.

Zvuk baskřídlovky je mnohem kulatější a mohutnější než u trombonu. Uplatnění u nás najde především v dechových orchestrech. Můžeme ji však vidět i v orchestrech jazzových, nebo dokonce symfonických.

Tím že se u hraní na nástroj může sedět, odpadá problém s udržením těžkého nástroje v rukou, neboť ho má žák položený na nohou, nebo na židli. Jediná překážka je tedy opět dostatečný fyzický vývoj, aby žák tento nástroj zvládl udýchat. Je proto dobré začít alespoň od sedmi let. Do té doby je vhodnou alternativou zobcová flétna.

Pedagogové

Pracoviště