Elektronické klávesové nástroje

Elektronický klávesový nástroj, zkráceně EKN, je bezesporu nejmladší hudební nástroj. Vznikl a postupně se vyvíjel až s rozvojem elektroniky a elektrotechniky na počátku 20. století. Na základních uměleckých školách v České republice se hra na tento nástroj začala vyučovat v 90. létech, kdy se na náš trh dostaly značky renomovaných výrobců Roland, Yamaha, Casio aj.

Nástroj se dá obvykle rozdělit na část doprovodnou a sólovou. Levou rukou hráč „zadává“ akordy, ze kterých nástroj sám dle zvoleného typu rytmu vytvoří harmonicko-rytmický doprovod a pravou rukou hráč hraje sólovou linku skladby (melodii). Nástroj dokáže též napodobit zvuky takřka všech klasických hudebních nástrojů od klavíru, přes smyčce, dechy a bicí nástroje až po „nehudební“ zvuky, např. vrzání dveří, let vrtulníku, štěkání psa apod. Na tento hudební nástroj můžeme zahrát takřka všechny hudební styly od hudby klasické (vážné) až po hudbu lidovou, country, pop, rock atd.

Hotovou skladbu si může hráč do nástroje uložit, různě s ní pracovat (transponovat, zrychlovat, zpomalovat atd.) a může ji přes internet poslat například k dalšímu zpracování, nebo učiteli ke kontrole, kamarádovi apod.

Na tento hudební nástroj se může začít hrát již v útlém věku, nejlépe však v 6 – 7 letech. Vzhledem k poměrně příznivé pořizovací ceně a celkové rozmanitosti tohoto nástroje je mezi mládeží velmi oblíben.

Pedagogové

Pracoviště