Housle

Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů, spolu s většími nástroji violou, violoncellem a kontrabasem. Vyrábí se ze dřeva, mají čtyři struny, hlavu, tělo, krk a dokonce i duši.

Struny houslí se rozeznívají pomocí smyčce. Díky němu můžeme hrát i dlouhé tóny, které mají svoji charakteristickou tesklivou barvu.

Výška tónu se mění za pomocí prstů levé ruky, které přiložením prstů na hmatník mění délku strun. Na rozdíl od kytary nemají housle pražce a tak je hledání správné výšky tónu mnohdy velikým dobrodružstvím. Největším pomocníkem při hledání správné výšky tónu je tónová představivost a výborný hudební sluch.
Houslí se vyrábí hned šest velikostí a tak rostou s dětmi už od malička. Díky tomu mohou u nás šikovné děti začít hrát již v pěti letech.

Housle jsou nástrojem starým a vznešeným. Často si je spojujeme jen s vážnou a klasickou hudbou, nicméně u nás se nebojíme a hrajeme na housle zábavnou, populární i filmovou hudbu. Při výuce moderních stylů hudby využíváme také housle elektrické, které jsou u žáků velmi oblíbené.

Pedagogové

Pracoviště