Příčná flétna

Příčná flétna je nástrojem, patřícím do skupiny dřevěných dechových nástrojů i přesto, že je dnes už vesměs vyráběna z kovu.

Tón se vytváří specifickým postavením rtů, tzv. nátiskem na hlavici flétny, kdy se vzduch přes rty vhání na hranu náústku.

Flétna má velmi široké využití ve všech oblastech hudby – klasika, pop, taneční hudba, jazz, folk, lidová muzika, např. cimbálovka, dechovka, symfonický orchestr a mnoho dalších.

Na flétnu mohou děti začít hrát velmi brzy, jakmile budou mít druhý stálý chrup a odpovídající fyzickou zdatnost. Podmínkou jsou také vhodné nátiskové předpoklady. Vzhledem k tomu, že naše škola má dostatek nástrojů na zapůjčení i pro menší hráče (nástroje se zahnutou hlavicí i zkrácené dětské verze pro úplně malé děti), je možné začít už v 8 letech. Do té doby je dobré začít nejdříve hrou na zobcovou flétnu, kde se žák zároveň naučí i základům správného dýchání a nasazení tónu, ale není to nezbytně nutné. Na příčnou flétnu mohou začít hrát i starší děti bez předchozí průpravy na zobcové flétně.

Pedagogové

Pracoviště